A marketing kezdeti időszakában a vállalkozások magazinokban vagy óriásplakátokon helyeztek el hirdetéseket, abban a reményben, hogy a megfelelő személy rájuk botlik. Ugorjunk gyorsan egyet napjainkba, ahol láthatjuk, hogy a legtöbb marketing immár online történik. Ez logikus, mivel az emberek rengeteg időt töltenek az interneten.

Ez azt jelenti, hogy a vállalkozások előtt szinte végtelen számú lehetőség áll, hogy az online marketingen keresztül elérjék a fogyasztókat. Mivel azonban az internet hatalmas és sokféle célra használják, az idők során számos különböző online marketing csatorna jelent meg. Így az online marketing szakértőknek ki kell találniuk, hogy mely marketing csatornák érik el megcélzott vásárlóikat.

Mi az online marketing?

Kezdjük az alapokkal: az online marketing internetalapú technológia felhasználását jelenti egy termék vagy szolgáltatás értékesítésének elősegítésére.

Az online marketingesek különféle digitális módszereket alkalmaznak, hogy az embereket online csatornákon keresztüli elérjék, beleértve a keresőoptimalizálást (SEO), a fizetett hirdetéseket (PPC), az affiliate marketinget és még sok mást.

A online marketing azért fontos, mert lehetővé teszi a cégek számára, hogy ne csak kapcsolatba lépjenek a közönséggel, hanem nyomon követhessék és kezeljék marketingeredményeiket. A cégek dönthetnek arról, hogy mit hozzanak létre, hol jelenjenek meg online (webhelyeken, közösségi médiában stb.), mikor jelenjenek meg, kit célozzanak meg, és milyen mutatókat kövessenek nyomon (például webhely forgalmát, kizárólag annak organikus forgalmát, stb.).

7 online marketing csatorna

Az online marketing ernyője alatt számos különböző csatorna található, beleértve a keresőmarketinget (SEM), a közösségi hálózatokat, a mobilalkalmazásokat és még sok mást.

Ebben a cikkben nem térek ki minden online marketing csatornára. Ehelyett elmagyarázom a legfontosabbakat, amelyeket figyelembe kell venned a saját stratégiád kidolgozásakor.

1. Tartalommarketing

A tartalommarketing a tartalom stratégiai tervezése, létrehozása, publikálása és terjesztése a célközönség számára. Ellentétben a hirdetésekkel, amelyek megpróbálnak eladni valamit, a tartalommarketing ÉRTÉKET biztosít a vásárlói út során.

A releváns tartalommal mélyebb kommunikációt folytathatnak a cégek a leendő vásárlókkal. A tartalom abban egyedülálló, hogy segít a kíváncsiság felkeltésében, az érzelmek felkeltésében és a márka iránti elkötelezettség érzetének kialakításában

Ezenkívül a kiváló minőségű tartalom kiegészíti az egyéb online marketing csatornákat, mint például a SEO-t, az e-mail marketinget, a közösségi média és az influencer marketinget. Az eredmény egy erősebb általános marketing, amely magasabb megtérülést biztosít minden egyes tartalom esetében.

Ha marketing szempontból a tartalommarketinget helyezed előtérbe, könnyen az üzleti növekedés egyik legnagyobb motorjává válhat az online marketing csatornák között.

2. SEO – Keresőoptimalizálás

Ha nem fektetsz be aktívan a SEO-ba, akkor valószínűleg lemaradsz a potenciális közönség egy kulcsfontosságú hányadáról.

Ennek az az oka, hogy az online élmények 68%-a Google-el kezdődik, a SEO pedig arról szól, hogy honlapod a keresőmotorok első pozícióiba kerüljön.

Sajnos az még nem jelent sikeres keresőoptimalizást, ha a honlapunkat megtaláljuk a Google találatai között. Nagyon jó helyen kell szerepelnie a vállalkozás szempontjából releváns kulcsszavak esetében.

Online marketing csatorna megtervezése

3. Email marketing

Az e-mail marketing az egyik legegyszerűbb módja, hogy valódi kapcsolatot teremts a közönségeddel.

Nem csak közvetlen kapcsolatot kínál a közönség tagjaival, de kiterjedt szegmentálási lehetőségeket is kínál. Mit jelent ez?

Miután összeállítottad e-mail listádat, szegmentálhatod azt különböző kategóriákba. Lehet, hogy van egy VIP-listád, amely csak minősített leadeket tartalmaz. Kialakíthatsz egy olyan kategóriát, amelynek a tagjai egy adott földrajzi helyen tartózkodnak, egy listát azokról, akik válaszoltak a legutóbbi ajánlatodra, és így tovább.

Innentől igazán személyreszabott e-mail marketing kampányokat állíthatsz be a kiválasztott e-mail listához.

Az e-mail marketing lehetővé teszi, hogy üzenetedet egy adott célközönséghez igazítsd egy adott időpontban. Ezen túlmenően az automatizálás, a kapcsolat elmélyítése és a márkaszeretet előmozdítása révén egyre több vevőt szerezhetsz.

4. Közösségi média marketing

A vállalatok a közösségi média marketinget a márkaismertség növelésére, a márkaépítés javítására, a közönség elköteleződésének fokozására és a kapcsolatok ápolására használják.

A közösségi média platformok kritikus fontossággal bírnak az online marketing csatornák között az ügyfélkapcsolatok építése szempontjából, mivel a közönség megosztja gondolatait és érzéseit.

Melyiken kell jelenlenned? Instagram vagy Pinterest? Facebook vagy Linkedin? Twitter vagy TikTok?

A felhasználók az egyes közösségi média platformok meglátogatásakor más-más elvárásokat támasztanak, és az egyes feületeket másként használják. Fotók vagy videók megosztása, beszélgetések indítása – a platformok célja különbözik.

Ezenkívül a közösségi média platformok különböző demográfiai csoportokat vonzanak. Ezeket is érdemes tanulmányozni.

5. Videó marketing

Manapság a vállalkozások körülbelül 86%-a használ videómarketinget, ami meredeken emelkedett a 2017-es 63%-hoz képest. Ezzel párhuzamosan egyre többen fordulnak a videótartalomhoz információért. 2021-ben körülbelül 1,86 milliárd YouTube-felhasználó volt világszerte, szemben a 2017-es 1,47 milliárddal. A felhasználók naponta 720 000 órányi videót töltenek fel a YouTube-ra.

Számos videómarketing-formátum közül választhatsz:

  • Termékbemutatások
  • Oktató videók
  • Márka videók
  • Webináriumok
  • Élő videók
  • Esettanulmányok
  • Vásárlói beszámolók
  • Szakértői interjúk
  • Dokumentumfilm stílusú videók
  • Személyre szabott üzenetek

A videómarketing magában foglalja a videóhirdetéseket is. A videóhirdetések lehetővé teszik a marketingesek számára, hogy dinamikusabb tartalmat jelenítsenek meg. A cégek is hihetetlenül kreatívak lehetnek ezekkel a hirdetésekkel.

6. Fizetett hirdetések (PPC)

A kattintásonkénti fizetéses hirdetés a keresőmotorok eredményoldalain (SERP) való láthatóság megvásárlása.

A keresőmarketing (SEM) erősen adatvezérelt, így könnyen nyomon követhető a teljesítmény.

A fizetett hirdetések akkor hasznosak, ha azonnali eredményeket akarsz. Míg a tartalommarketing és a SEO időbe (akár hónapokba) telhet, a fizetett hirdetések gyorsan elindíthatók és gyorsan hozhatnak ügyfeleket.

Ezt szem előtt tartva a PPC jó választás egy új termék bevezetéséhez vagy egy rövid távú kampányhoz. Tesztelési célokra is hasznos, mivel gyorsan mutatja az egyes ötletek eredményességét.

Ha stratégiailag kombinálod a PPC-t és a SEO-t, akkor akár dominálhatsz is a Google-ben a saját területedet illetően.

7. Influencer marketing

Alapvetően az influencer marketing az, amikor egy márka ismertséget és bizalmat épít egy termék iránt az influencer követői (vagy rajongói) körében az influencer befolyásának kihasználásával.

A vállalkozások számára kritikus fontosságú a közönség bizalmának elnyerése. Bizonyos online marketing csatornák, például a fizetős megjelenések esetében azonban a fogyasztók bizalmatlanok lehetnek a hirdetésekkel szemben.

Az influencer marketing azonban legyőzi ezt a kihívást. Ha termékedet vagy szolgáltatásodat egy olyan influencer kezébe adod, akiben már megbíznak, erős értéket tudsz kiépíteni egy megcélzott közösség körében.

Online marketing konzulens

A legjobb online marketing csatornák kiválasztása

Minden iparág más. Hogyan választhatod ki tehát a legjobb online marketing csatornákat vállalkozásod számára? Leírom a legfontosabb szempontokat.

A kampány céljai

Mik a marketing céljai? Amint azt korábban megbeszéltük, ez a legfontosabb tényező, amelyet figyelembe kell venni, amikor listát készítünk a legjobban hasznosítható online marketing csatornákról. Szeretnél nagyobb márkaismertséget? Növelni szeretnéd a leadek számát? Célod a piaci részesedés növelése? Céljainknak összhangban kell lennie az általad választott marketing csatornákkal.

Közönség

Kit próbálsz elérni? Minden online csatorna másként rezonál a különböző demográfiai csoportokhoz.

Végezz kutatást. Előfordulhat, hogy az idősebb generációk sokkal gyakrabban használnak e-mailt, mint más online csatornákat, míg a fiatalabb generációk inkább a TikTokot keresik.

Az idősebb generációk a Facebookot használják közösségi média platformként, míg a fiatalabb generációk a Snapchat vagy a WhatsApp mellett teszik le inkább voksukat.

A lényeg tehát, hogy igazodj a közönséged által használt online marketing csatornákhoz.

Mennyit szeretnél költeni az egyes csatornákra?

Ügyelj a költségekre! Minden online csatornának vannak költségei.

Az egyik csatorna a megjelenítések számáért, a másik a kattintások száma alapján, egy harmadik pedig a megtekintésekért számíthat fel díjat. Ha a SEO mellett döntesz, meg kell fizetned egy szakembert. Ha blogolni akarsz, vagy a Te időd a költség, vagy ha valaki más írja a cikkeket, akkor őt kell megfizetned.

Idővonal

Meddig fogod használni ezeket a csatornákat? Rövid távú promóciót indítasz? Tervezel új márkaismertségi kampányt indítani közvetlenül egy olyan esemény előtt, mint a Black Friday vagy az iskolakezdés? Vagy örökzöld tartalomközpontot szeretnél létrehozni közönséged számára?

Tervezésed során vedd figyelembe az online marketing kampányok ütemezését és időkeretét. Ez segít a leghatékonyabb üzenetek kialakításában minden kampányhoz.

Záró gondolatok

Növeld online jelenléted. Legyél ott, ahol a közönséged van.

Az online marketing csatornák segítségével hatékonyan érheted el a fogyasztókat és az üzleti vásárlókat. Használd a csatornákat a velük való kommunikációra és kapcsolattartásra, hogy végül tőled vásároljanak.