A kulcsszókutatás fontos, hiszen honlapod sikere múlhat rajta. A kulcsszókutatás igenis az egyik legfontosabb eszközöd lesz a keresőoptimalizálás során. Olvasd el, hogy miért.

Rengeteg cikk található, amely kiemeli annak fontosságát, hogy a tartalmat a felhasználók számára kell létrehozni, nem pedig a keresőmotorok számára. Ez a tanács nem hazugság, de csupán a történet felét mondja el.

Miért is?

Ha a tartalom nem egyezik az emberek által használt keresési kifejezésekkel, akkor a keresőmotorok nem hoznak majd neked elegendő forgalmat. És bár a kulcsszavakkal elhalmozott cikkek közzététele nem jó ötlet, a felhasználói keresések figyelmen kívül hagyása sem egy jó terv.

Mit jelent a kulcsszókutatás?

A kulcsszókutatás egy alapvető SEO vagyis keresőoptimalizálási feladat, mely magában foglalja az olyan népszerű szavak és kifejezések azonosítását, melyeket az emberek beírnak a keresőbe. Gyakorlatilag itt tudja meg az adott vállalkozás, hogy milyen szavakra, illetve kifejezésekre kell rangsorolnia a Google-ben. A kulcsszókutatás során a marketingszakemberek látják, hogy milyen magas az egyes kulcsszavak iránti kereslet, illetve mennyire lenne nehéz versenyezni az adott kifejezésekre az organikus keresési eredményekben. A kulcsszókutatás tehát irányt mutat az SEO beállításokhoz. 

Fontos még talán megjegyezni azt is, hogy a kulcsszókutatás fontos eleme a tartalommarketingnek is. Miért? Azért, mert segít ötleteket találni a következő blog bejegyzéshez, többet megtudhatsz saját közönséged igényeiről. A lényeg, hogy a felhasználók által keresett kifejezések felkutatásával és a kulcsszavakra épített tartalom létrehozásával megfelelő forgalmat irányíthatsz a honlapodra – s így a konverzió esélye is jóval magasabb lesz. 

Milyen gyakran érdemes kulcsszókutatást végezni?

A kulcsszókutatás nem csupán egyszeri feladat. Az egész weboldalad kulcsszavakra épül, s ezeket az építőelemeket muszáj rendszeresen újraértékelni. Úgy is mondhatnám, hogy a kulcsszókutatás gyakori karbantartást igényel. A keresések állandóan változnak, új kulcsszavak születnek, változnak a közönséged, a Felhasználók igényei. Éppen ezért a kulcsszókutatás egy olyan munka, melyet érdemes lehet elvégezni gyakorlatilag bármikor, amikor új tartalmat szeretnél közölni a honlapodon. Tehát muszáj kulcsszókutatást végezned, amikor elindítasz egy adott honlapot (természetesen), ha egy új blogbejegyzést írsz vagy ha egy landing page létrehozásán dolgozol.

Egy a lényeg: honlapod tartalmának ki kell szolgálnia a közönség igényeit.

Miért fontos a kulcsszókutatás az SEO, az online marketing területén?

Egyre többször hallani azt az online marketing és a keresőoptimalizálás világában, hogy az SEO annyit fejlődött az elmúlt 10 évben, hogy a kulcsszavak már egyre kisebb jelentőséggel bírnak a jó rangsorolást illetően. 

Bizonyos mértékig ez igaz is lehet. A Felhasználók keresésével pontosan megegyező kulcsszavak használata az SEO szakemberek szemében már nem a legfontosabb rangsorolási tényező. Egyre fontosabbá válik a User Intent vagyis a kereső valódi szándéka. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kulcsszókutatás elavult folyamat lenne. Pláne nem magyar nyelven. A legtöbb információ nyilván angol nyelvterületről érkezik, ami az SEO világát illeti. Képzeljük el, hány angol anyanyelvű felhasználó, s így weboldal van a világon, angol nyelvű lekérdezésekkel. Nem is beszélve arról a több millió angol nyelvű lekérdezésről, ami nem angol anyanyelvű felhasználóktól érkezik. Nyilván, ebben az esetben a pontos kulcsszavakra való keresőoptimalizálás rendkívül nehéz feladat, s nagyon szűk témákra kell összpontosítani.

Ha belegondolunk, egész pozitív jelenség, hogy magyarul a világ lakosságának, felhasználóinak icipici töredékét célozzuk meg. Így azt kell, hogy mondjam, hogy a kulcsszókutatás a magyar nyelvű honlapokat illetően továbbra is nagyon fontos és nagyon jó eredményeket lehet vele elérni. 

Egy dolog azonban biztos: a keresőoptimalizálás rengeteget változott az elmúlt években. A Google sokkal kifinomultabbá vált és egyre jobban érti, mi az, ami igazán fontos a felhasználók számára. A kiváló felhasználói élmény az egyik legjobb módszer arra, hogy a keresőmotorok felismerjék a webhelyed relevanciáját manapság, de közben az is fontos, hogy annak weblapjai konkrét kulcsszavakra, kifejezésekre legyenek optimalizálva.

Biztosan hallottad már azt a kifejezést, hogy ‘content is king’ vagyis a tartalom a király, s ezért talán úgy gondolod, hogy amíg nagyszerű blogbejegyzéseket írsz és informatív oldalak vannak a webhelyeden, automatikusan magas rangsorolást kapsz majd a keresőmotorban. Ez valóban a kirakó egy nagyon fontos része. Azonban azt is meg kell értened, hogy az emberek hogyan keresnek rá az általad kínált termékekre vagy szolgáltatásokra. Ezen a ponton pedig nagyon könnyű a feltételezések csapdájába esni: Te, mint vállalkozó hozzászoksz bizonyos szavak és kifejezések használatához, ami nem csoda, hiszen nagyon jól ismered a saját területedet. Viszont azok az emberek, akiknek ezekre a szolgáltatásokra szüksége lesz, nem biztos, hogy ugyanezeket a kifejezéseket használják a keresésük, kutatásuk során. 

Ezért nagyon fontos kulcsszókutatást végezni. Gyűjtsd össze azokat a szavakat, kifejezéseket, amik csak eszedbe jutnak és induljon az építkezés, a kutatás onnan. A kulcsszókutatásból származó információkat pedig felhasználjuk tartalomstratégiánk alakítására és az egyes prioritások meghatározására, ahogy haladunk előre az üzleti világban. 

A kulcsszókutatás előtt írj össze néhány kérdést

Mielőtt bármely vállalkozás növekedését elősegítenénk a keresőoptimalizálás révén, először meg kell érteni, hogy mit csinál pontosan az adott vállalkozás, kik az ügyfelek vagy ki a célközönség, illetve mik lesznek az elérendő célok. Sajnos nagyon sok ember kihagyja ezt a döntő fontosságú tervezési lépést, mert úgy gondolják, hogy a kulcsszókutatás egyébként is biztosan nagyon időigényes feladat, másrészt pedig miért töltené valaki ilyesmivel az időt, ha úgy is tudja, hogy milyen kifejezésekre szeretne rangsorolni. Azonban a kifejezések, melyekre az adott vállalkozás rangsorolni akar és a kifejezések, melyeket a célközönség valóban beír a keresőmezőbe sokszor eltérnek egymástól. 

Ha a célközönségedre összpontosítasz és így használod fel a kulcsszókutatás során szerzett adatokat, sokkal sikeresebb eredményeket érhetsz el. Lássunk is egy példát. A Zala megyében található Ínyenc-cuki, amely egy vegán, gluténmentes fagylaltozó (jól hangzik) hallott az SEO-ról és segítséget kér az organikus találati eredményekben való rangsorolásának javításához. Annak érdekében, hogy segíteni tudjunk nekik, meg kell ismernünk ügyfeleiket. Ehhez pedig fel kell tennünk néhány kérdést:

-Milyen fagyikat, desszerteket keresnek az emberek?
-Ki keresi ezeket a kifejezéseket?
-Mikor keresik ezeket a termékeket az emberek? Van-e idényszerűség/szezonalitás?
-Hogyan keresnek az emberek a fagylaltra? Milyen kifejezéseket használnak, milyen kérdéseket tesznek fel?
-Az emberek kifejezetten egészségtudatos fagylaltot keresnek?
-Hol vannak a potenciális ügyfelek helyi, országos szinten?

Ezen kérdések feltevése döntő fontosságú tervezési lépés, amely iránymutatást nyújt a kulcsszókutatáshoz, és segít a jobb tartalom kidolgozásában.

Hogyan tudsz kulcsszókutatást végezni?

Első lépésként írj össze néhány általános témát, melyben rangsorolni szeretnél. Majd ezeket a felsorolt témaköröket használd arra, hogy a folyamat későbbi szakaszában konkrét kulcsszavakat rendeljünk hozzájuk. Ha már írsz blogot, ez nem lesz nehéz, hiszen ezekhez a témákhoz valószínűleg már hozzászóltál korábban egy-egy bejegyzésed során. Ha még nem írtál eddig blog bejegyzéseket, akkor gondold végig, hogy milyen témák, kérdések merülnek fel egy-egy beszélgetés során a vevőiddel. Képzeld magad a vásárlók helyébe. Milyen témákat keres a célközönséged? Mely lekérdezésekre, keresésekre szeretnéd, hogy vállalkozásod honlapja megjelenjen a Google-ben? Tegyük fel, hogy a Shape Online Marketing vállalkozáshoz hasonlóan Te is online marketing tanácsadással foglalkozol. Ebben az esetben a következő nagyobb, általánosabb témákat írnád fel első körben:

-SEO/Keresőoptimalizálás
-E-mail marketing
-Tartalommarketing
-Közösségi média marketing
-Marketing elemzés

Most, hogy megvannak a témák, melyekre összpontosítani szeretnél, ideje meghatározni azokat a kulcsszavakat és kifejezéseket, melyeket egy-egy témához hozzárendelhetsz. Ez egy nagyon fontos lépés, hiszen a felhasználók valószínűleg ezeket a konkrét kifejezéseket fogják használni lekérdezéseik során. 

Ahhoz, hogy megtaláld a leggyakoribb kulcsszavakat és kifejezéseket, melyeket a célközönséged beír a Google-be, több eszköz is rendelkezésedre áll. Saját témánknál maradva, írjuk be a Google keresőmezőjébe, hogy online marketing tanácsadás. Ha a keresési eredmények legaljára görgetsz, máris láthatod, hogy a Google felkínál neked néhány lehetőséget, mely kapcsolódik az eredeti keresésedhez, s amelyeket gyakran keresgélnek a Felhasználók. 

Egy másik nagyon jó eszköz a Google Ads kulcsszótervezője. Az eszköz teljesen ingyenes, s számos olyan kulcsszó ötlettel találkozhatsz, melyek talán nem is jutnának eszedbe első körben (vagy második körben sem). A kulcsszó tervezőnél írd be azokat a szavakat és kifejezéseket, melyek eszedbe jutnak, s a releváns eredményeket is láthatod. Hozzávetőlegesen megnézheted, hogy melyik kulcsszóra körülbelül hányan keresnek rá.

Természetesen mindezt kiegészítheted a Google Trends által kapott eredményekkel is. Angol nyelven kiválóan működik, s láthatod, hogy mely kifejezésekre, kulcsszavakra milyen a keresési tendencia egy adott időszakban. Azonban magyar nyelven csak akkor kaphatunk jó eredményeket, ha olyan kulcsszavakat és kifejezéseket hasonlítunk össze, melyeknél igen magas a keresési arány.

Érdemes ránézni a versenytársakra is

Ha a versenytársad csinál valamit, nem feltétlenül jelenti azt, hogy neked követned kell őt. Ez vonatkozik a kulcsszavakra is. Csak azért, mert egy kulcsszó fontos a versenytársad számára, nem jelenti azt, hogy neked is automatikusan lényeges. Ugyanakkor annak megértése, hogy milyen kulcsszavakra próbálnak rangsorolni a versenytársaid, nagyszerű lehetőséget biztosít arra, hogy újraértékeld a kulcsszólistádat.

Ha úgy látod, hogy egy-egy kulcsszóra a versenytárs is igyekszik rangsorolni és az a Te listádon is szerepel, akkor határozottan érdemes dolgozni a keresőoptimalizálás javításán. Ne hagyd azonban figyelmen kívül azokat sem, amelyekkel a versenytársak látszólag nem törődnek. Ez nagyszerű lehetőség lehet számodra egy-egy niche meghódításához.

Ne felejtsd el, a cél az, hogy egy olyan kulcsszó-listát készíts, amelyen szerepelnek olyan kifejezések, melyekkel gyors eredményeket érhetsz el, illetve megtalálhatók azok a kulcsszavak is, melyeknél sokkal nagyobb a verseny és jóval több munkát igényel, hogy ezekre a kifejezésekre jó rangsorolást érj el. A lényeg az egyensúly megértése és megteremtése.

Záró gondolatok

Fontos tehát, hogy a célközönséged helyébe képzeld magad, amikor kiválasztod a legfontosabb kulcsszavakat és kifejezéseket a keresőoptimalizálás során. Ügyelj arra, hogy ezeket a kulcsszavakat időközönként újra átnézd, újraértékeld. Néhány vállalkozás negyedévente teszi meg ezt, mások ennél jóval gyakrabban. Minél jobb helyezést érsz el a Google találati listájában, egyre több kulcsszóval bővítheted majd a listádat s így nem csak a jelenlegi pozíciód megőrzését biztosítod majd, hanem új területeken is növekedhetsz.