Minden vállalkozás szeretne a Google első oldalára kerülni. Miért is ne szeretne, amikor a Google már toronymagasan vezet a keresőmotorok között. Szinte minden Felhasználó rajta keresztül keresi a megoldást a gondjára. Ezért olyan nagyon fontos eszköz a kezedben az SEO. A keresőoptimalizálás lépései -ha jól csináljuk- elég sok területet lefednek.
Viszont felelőtlenség lenne nem foglalkozni vele. Ugyanis a legtöbb látogató továbbra is a Google organikus találatai miatt ‘keveredik’ a honlapunkra, nem a fizetett hirdetések vagy a közösségi média miatt (persze azért ezek is fontosak).
A keresőoptimalizálás lépései
5 lépésben mutatjuk be a keresőoptimalizálást, hogy a folyamat a lehető legtisztább legyen a Számodra is.
Kulcsszókutatás
Ez az egyik legfontosabb lépés a keresőoptimalizálásban. A kulcsszókutatás során olyan keresési kifejezéseket kell találni, amit a célközönséged valóban keres. Nem szabad arra hagyatkozni, amiről az ember csak úgy gondolja, hogy na, ezt biztosan keresik. Mert lehet, hogy eddig két ember írta be azt a kifejezést a Google-be az elmúlt egy évben. Te és az egyik versenytársad.
Sok esetben nehéz a vevők fejével gondolkodni. Pláne, ha évek óta a vállalkozásod szakszavaival kelsz és fekszel. De szerencsére a Kulcsszókutatás során segítségedre lesznek olyan eszközök, mint a Google Ads kulcsszótervezője, az Ubersuggest, de a Google Search Console is sok-sok információval fog allátni, ami a releváns kifejezéseket illeti.
A kulcsszókutatás tipikusan egy olyan lépés, amit nem lehet félvállról venni. Szinte az egész SEO tevékenységed elbukhat azon, ha nem találtad meg, hogy milyen tartalmat kell írnod vagy milyen kifejezések köré kell felépítened a szolgáltatásaidról szóló aloldalt. Szánj rá elég időt, akár napokat ha kell, mert itt nem lehet csupán a ‘megérzéseidre’ hagyatkozni.
Technikai beállítások a honlapon
Ezt szoktuk ugye on-page SEO-nak is nevezni. Érdemes lehet egyébként lefuttatni egy weboldal auditot, hogy tudd, hogyan is indulsz neki a keresőoptimalizálásnak. Így feltárhatod azokat a technikai hibákat, amikről talán nem is tudsz.
Ha van időd és megfelelő szaktudásod, akkor Te magad is megcsinálhatod. Ha mindkettőnek a hiányában szenvedsz, akkor feltétlen bízd szakemberre a honlap auditot.
A keresőoptimalizálás lépései során ellenőrizni kell az aloldalak felépítését:
- megfelelő-e a weboldal sebessége
- rendben vannak-e a html elemek
- ki vannak-e töltve a title tagek és meta leírások
- és persze meg kell nézni, hogy ösztönzik-e a felhasználót a kattintásra
- idetartozik a tartalom ellenőrzése is, meg kell bizonyosodnod róla, hogy a cikkek, amiket írsz tartalmilag és formailag rendben legyenek
- talán már mondanom sem kell, hogy felejtsd el a másolt tartalmat és bőven eljött az ideje a gyenge írások felturbózásának
- vizsgáld meg, hogy mik azok a régi tartalmak, amikből egy kis frissítés után sokkal többet lehetne kihozni
- meg kell keresni és javítani a hibás linkeket
- meg kell nézni, hogy vannak-e átirányítási problémák
- érdemes optimalizálni a horgonyszöveget
- és ellenőrizni kell, hogy mobilbarát-e a honlap.
Persze még fel lehetne sorolni néhány dolgot a technikai beállítások közül, de maradjunk az egyszerűségnél. Ezen elemek javításához feltétlenül hozzá kell fogni.
Versenytárs elemzés
Ha a keresőoptimalizálás lépéseit akarjuk felsorolni, szinte kihagyhatatlan a konkurencia vizsgálata. Kik azok a vállalkozások, akik ugyanazokért a kulcsszavakért versenyeznek, amiért Te is? És kik azok, akik meg is előztek téged, már az első 10 helyen szerepelnek, téged pedig kiszorítottak a második oldalra (vagy még hátrébb..)?
Látni kell, hogy mekkora havi vagy éves forgalom érkezik hozzájuk a Google-ből. A kulcsszavakon túl olyan elemekre is érdemes kitérni a konkurencia elemzés során, mint a felhasználóbarát, mobilbarát és technikailag (amennyire lehet) makulátlan honlap. Itt megfigyelheted, hogy mik azok a hiányoságok, amik a versenytársaknál újra és újra előfordulnak. Ez pedig egy olyan rés, ahol eléjük kerühetsz.
SEO szövegírás a kulcsszavakra
Minden bizonnyal ez a keresőoptimalizálás legidőigényesebb része. Ám hatalmas szerepe van. Legyen szó webáruházról vagy céges weboldalról, elengedhetetlen, hogy megfelelő termékleírásokkal, kategóriaoldalakkal, szakmai bloggal rendelkezzen az ember. Blog nélkül 2020-ban nem létezik hiteles honlap.
Az SEO szövegírás egyik legfontosabb alapelve, hogy minden egyes aloldalt külön-külön kulcsszavakra célzunk meg. Ezt nem szabad összemosni, mert az aloldalaink ‘megeszik’ egymást a keresőben, miközben egymással versenyeznek.
Lehetőleg ne szerepeljen olyan aloldal a honlapon, ahol 300 szónál kevesebb található és mindegyik szöveg épüljön olyan keresési kifejezés köré, amit az emberek valóban keresnek. És az egyik aranyszabály, hogy semmilyen fajta szöveget nem szabad másolni a többi weboldalról, mert nagyon szigorú büntetést szabhat ki a Google ezért.
Linképítés
És ha a SEO szövegírásnál azt mondtam, hogy az a legidőigényesebb, akkor a linképítésről talán azt mondhatom, hogy ez a legnagyobb kihívást jelentő lépés a keresőoptimalizálás folyamatában.
Ez az a pont, amit nem lehet megkerülni, ha tartósan jó eredményeket akarsz elérni a helyezéseddel. A linképtésnél csak és kizárólag minőségi linkek jöhetnek szóba, abból viszont annyit kell szerezni, amennyit csak lehet. Ezzel párhuzamosan pedig óvakodni kell az egyszerre nagy mennyiségben történő linkszerzéssel, mert az gyanús lesz a Google-nek és baj lehet belőle.
Hogyan tudsz jó eredményeket elérni a linképítésben? Az egyik legjobb lehetőség a vendégblogok írása, ahol egy cikket jelentetsz meg például egy konkurensed honlapján, úgyhogy érdemes egy-két vállakozóval felvenni a kapcsolatot. Ne félj ettől nagyon, nem lesznek az emberek olyan elutasítók, ahogy azt elsőre gondolnád 🙂
Ezen túl pedig nagyon sokan több honlapot üzemeltetnek, ahol hivatkozásokat helyeznek el a többi weboldalra. De ilyen szempontból a közösségi médiát sem szabad lebecsülni. A YouTube-on, Facebookon vagy Pinteresten legyen minél több link elhelyezve, ami a honlapodra mutat.
A keresőoptimalizálás lépései során sokan esnek abba a hibába, hogy mindenhova csak kapkodnak, mindenféle kulcsszavakra elkezdenek tartalmat írni és a honlap csak nagyon nyögvenyelősen jut előre a Google-ben. Ráadásul még így sem hoz kiemelkedő eredményeket.
Ezért kell, hogy legyen egy SEO stratégiád. Tudd, honnan indulsz és hová szeretnél eljutni. Tudd, hogy mit akarsz elérni a honlapoddal. Ha ezek összeálltak a fejedben, a keresőoptimalizálást is sikeresen tudod majd végrehajtani.
Sok sikert Neked a SEO-hoz!
Forrás: https://www.lianatech.com/resources/blog/5-steps-to-get-started-with-seo.html