Minden, az interneten jelen lévő vállalkozás célja, hogy a keresőben az első oldalon jelenjen meg. Weblap optimalizálás nélkül azonban ez nem fog menni. Biztosra veheted, hogy minden vállalkozás, aki ott szerepel, hangsúlyt fektet a weboldal SEO-ra, a keresőoptimalizálásra.
Mi a keresőoptimalizálás lényege?
A keresőoptimalizálás egy olyan online marketing eszköz, amivel látogatókat hozol a honlapodra. Semmiképpen nem egy egyszeri dologról van szó. A SEO-n hétről hétre, hónapról hónapra dolgozni kell, hogy lássuk az eredményeket. Aztán pedig ugye ezeket az erdményeket meg is kell tartani. Más különben nem tudunk lépést tartani a versenytársakkal.
Lássuk akkor röviden, hogy hogyan működik egy weblap optimalizálása.
A weboldal SEO első lépése: Fel kell mérni a honlap jelenlegi állapotát
Milyen kulcsszavakra jön fel a honlap a Google-ben? Milyen helyezéseket érnek el az aloldalak a találati listán? Milyen kulcsszavakra keres a célközönséged, amikre egyelőre nem hozza fel a Google a honlapodat?
Ha a honlap még nem készült el, akkor első lépésként kulcsszókutatást kell végezni. Sok vállalkozó kihagyja ezt a lépést és olyan kifejezésekre optimalizálja az aloldalakat, amikre ő maga gondol. Ezzel két nagy probléma van: az egyik, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a vásárlók ugyanazokat a szavakat használják, mint az eladók. Másrészről pedig, ha nem veszel igénybe kulcsszókutató eszközöket, kizárt dolog, hogy megtalálod az összes kulcsszót, ami a témádat lefedi, tehát amikre valóban keresések futnak.
A honlap szerkezetének kialakítása
A weblap optimalizálás fontos lépése a honlap szerkezetének/menüpontok szerkezetének kialakítása vagy javítása. Tehát a kulcsszavak között meg kell találni azokat a kifejezéseket, amiket a menüpontokhoz, a szolgáltatások leírásához fogsz használni, nem pedig blogokhoz. Ez részben logikai feladat, részben pedig tapasztalatból jön.
Egyáltalán nem a legkönnyebb részről van szó, akár csak a kulcsszókutatás, ez is napokat vagy heteket is igénybe vehet egy új honlap esetében.
Tartalomírás, a weboldal SEO alappillére
Ha elkészültél a menüpontokkal és első körben megtaláltad azokat a kifejezéseket, amik a menüpontokhoz és a blogokhoz kellenek, jöhet a tartalomgyártás. Ezt megcsinálhatod te magad, de kiadhatod SEO szövegíróknak is.
A tartalom minden esetben legyen kulcsszóra optimalizált. Amennyire lehet, nélkülözd a szakzsargont. A hétköznapi emberek számára is legyen igazán érthető és emészthető a szöveg.
Nagyon fontos, hogy ne hanyagold el a blogírást, bármi is legyen a honlapod témája. Egy fogászatnak vagy könyvelőirodának ugyanúgy van szüksége blogra, mint egy keresőoptimalizálási szakértőnek. Az embereknek szükségük van hasznos információra egy-egy témával kapcsolatban és a Google ezt tudja.
Ezért ne feledd, minőségi tartalom nélkül lehetetlen jó helyezést elérni a keresőben.
Linképítés a weblap optimalizáláshoz
A linkek azok a csatornák, amik összekapcsolják a honlapokat az interneten.
A linképítés lényege, hogy más honlapokon a Te honlapod felé mutató linkeket helyezzenek el. A te weboldalad így a Google szemében értékessé válik. Sajnos a linképítéssel kapcsolatban nagyon sok nem túl tisztességes módszert vetettek már be. Ezért a Google rendkívül érzékeny azzal kapcsolatban, hogy mennyire természetes a linkprofilod.
Milyen linkek árthatnak a honlapodnak?
- azok, amelyeket egyszerre építettek és nagy mennyiségben
- azok a linkek, ahol a horgonszövegek túloptimalizáltak. Például ha én 100-ból 99-szer arra a horgonyszövegre kapnék linket, hogy keresőoptimalizálás, az sokat rontana a helyzeten
- az automatikus, különböző programok által generált linkek is kártékonyak
- nagy bajt csinálsz, ha csak olyan honlapokról ‘szerzel’ linket, amit csak és kizárólag a linképítés céljából hoztak létre.
A legjobb minőségű linkeknek is megvannak a maguk ismérveik:
- jó linkek a más szakmai oldalról jövő hivatkozások
- azokról az oldalakról származó linkek, amelyeket sokan olvasnak.
Egy a lényeg: legyen minél természetesebb a linkprofil (beleértve a horgonyszöveget, amin a linket elhelyezik).
Ha több honlapot üzemeltetsz, nem kell elrejteni a Goolge elől, hogy mindegyik hozzád tartozik. Úgyis rájön magától. Ha mindkét honlapodon egyedi és értékes tartalom van, nyugodtan hivatkozhatsz egyik honlapodon a másikra. A lényeg, hogy ne vidd túlzásba.
Milyen SEO szakértőt válassz a weboldal SEO-hoz?
A weboldal SEO esetében mindenképpen olyan kersőoptimalizálási szakember mellett dönts, aki nem akar furcsa módszerekkel a Google első helyére vinni. Ne azzal győzzön meg téged, hogy tömegével épített linkekkel fogja az első oldal első helyére repíteni a honlapodat. Ha nem foglalkozik a technikai részekkel, a tartalommal, a kulcsszavakkal, csak túl gyors sikereket hozó gyanús módszerekkel, akkor nem ő lesz a jó választás.
Feladatok a weblap optimalizálásakor
Ha valaki folyamatosan foglalkozik a honlapodon a keresőoptimalizálással, a következő feladatokat fogja elvégezni rajta:
- Kulcsszókutatás
- Honlap elemzés
- Technikai SEO javítások
- Felhasználóbarát menüpont kialakítása
- Blog bejegyzések optimalizálása
- Idetartozhat a szövegírás, bár ez megállapodás kérdése
- Képek optimalizálása
- Belső linkek építése és optimalizálása
- Külső linképítés
- Havi riportok készítése
Ha segíthetünk szolgáltatásainkkal, írj nekünk az info@shapemarketer.com email címre. Sok sikert kívánunk a honlapod optimalizálásához!