Hogyan történik a keresőoptimalizálás lépésről lépésre egy honlapon? Kezdjünk mindent az alapoktól!

Mi a keresőoptimalizálás?

A keresőoptimalizálást SEO-ként is szokták emlegetni, ami az angol search engine optimization kifejezés rövidítése. A SEO és a keresőoptimalizálás tehát szinonimák. A keresőoptimalizálás segít abban, hogy növekvő látogatószámot érj el a honlapoddal organikusan, azaz fizetett hirdetések nélkül.

A keresőoptimalizálásban nincsenek trükkök. A jó eredményekhez időt és energiát kell beletenni  a folyamatokba megfelelő szaktudás mellett. Ráadásul azon kevés internetes eszközök közé tartozik, aminek az eredményei konkrétan nyomon követhetők.

Ahhoz, hogy sikeresen végezd a keresőoptimalizálást, egyáltalán nem kell programozói tudás, sőt. A SEO-nak körülbelül csak a 15-20%-a technika.

Miért fontos a keresőoptimalizálás?

A SEO-val azt szeretnénk elérni, hogy minél több látogató jöjjön a honlapunkra a keresőből anélkül, hogy súlyos pénzeket költenénk fizetett hirdetésekre. Ha megfelelően végzed a keresőoptimalizálást, akkor azok az emberek fognak a honlapodra jönni, akik a Te termékeidet vagy szolgáltatásaidat keresik. Ráadásul, ha szeretnéd, hogy a saját területed szakértőjeként nézzenek rád, akkor a szakterületed kérdéseit lefedő témákban ott kell lenned a kereső elején.

Keresőoptimalizálás lépésről lépésre: A Google Search Console

A Google Search Console az a felület, ami rengeteg hasznos és pontos adattal fog ellátni a keresőoptimalizálási munkád során. A felület teljesen ingyenes, mindössze egy Google fiók kell hozzá. Az sem gond, ha egyszerre több honlapod van, ugyanis nem csak egy weboldalt tudsz hozzáadni a saját felületedhez.

A Google Search Console használata során nagyon fontos, hogy a honlapod https és www verzióját megfelelően kezeld. Egy honlapnak ugyanis négy verziója létezik:

https://www.ateweboldalad.hu

https://ateweboldalad.hu

http://www.ateweboldalad.hu

http://ateweboldalad.hu

Ezek a verziók a Google szemében különböznek. Ha nem vagy biztos abban, hogy a honlapodnál melyik verziót kellene használnod, akkor írd be a különböző változatokat a Google-be és nézd meg, hogy melyik jelenik meg. Ezt a verziót kell hozzáadnod a Google Search Console-hoz.

Ha a fenti verziók közül esetleg több is bejön, akkor duplikációról van szó, így ezt mindenképpen kezelni kell. Válaszd ki, hogy melyik verziót szeretnéd használni és gondoskodj az átirányításról.

Milyen adatokat látsz a Google Search Console-ban?

-Milyen kulcsszavakra hozza fel a honlapodat a Google

Egy-egy aloldal milyen kulcsszavakra jön fel

Melyik országban hányadik helyen szerepelsz a kulcsszavakra (például angol vagy spanyol nyelvű honlapoknál)

Milyen eszközről nézik a honlapodat

Az átkattintási arányokat

Keresőoptimalizálás lépésről lépésre: Technikai beállítások

Title

A title tag a SEO egyik legfontosabb technikai eleme, ha nem a legfontosabb. A title tag, vagyis SEO cím az, ami rögtön megjelenik a találati oldalon. Legfeljebb 70 karakterből álljon és tartalmazza azt a kulcsszót vagy kifejezést, ami köré az adott tartalmat felépítetted. A legjobb keresőoptimalizálás gyakorlat az, ha a kulcsszót a title tag elejére helyezzük. Ösztönözze kattintásra a látogatót.  

Meta leírás

A weboldalon található meta leírás vagy meta description egy kicsit többet mond a keresőmotoroknak arról, hogy miről is szól az adott oldal. Szintén tartalmaznia kell a kulcsszót. Fontos, hogy az olvasó megértse belőle, miről is szól az adott tartalom. Ezzel is próbáld a Felhasználókat meggyőzni, hogy a Te weboldaladra biztosan érdemes kattintani. 

URL

A URL-ek esetében mindig arra kell törekedni, hogy felhasználóbarátak legyenek. Rövid, értelmes szavakból kell állnia, tartalmaznia kell a kulcsszót. Ezért ennél a résznél a ‘Bejegyzés címe’ lehetőséget kell kiválasztani. Nem kell bele dátum, számjegyek vagy betűkből és számokból álló összevissza karakterek. A WordPress honlapokon ez nagyon egyszerűen beállítható. Saját fejlesztésű honlap estében viszont sajnos a fejlesztődre less szükség (ahogy szinten mindenben).

Átirányítások

Bármikor előfordulhat, hogy egy URL-t módosítani kell. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a régit URL-t átirányítsd az újra. Ezzel szólsz a Google-nek, hogy változott a cím. Ezt a 301-es átirányításokkal lehet megcsinálni.  

XML honlaptérkép

Az oldaltérképet még webhelytérképként vagy Google sitemapként is szokták emlegetni. A keresőrobotok számára készül XML formátumban. Ez gyakorlatilag nem más, mint a honlap összes olyan aloldalát tartalmazó lista, amit a keresőnek fel kell térképeznie. Ez alapján a Google sokkal egyszerűbben összeállítja az indexelendő oldalak listáját. Úgyhogy fontos, hogy ne feledkezz el a használatáról.

Keresőoptimalizálás lépésről lépésre: Tartalom

Miért fontos blogot írni?

A blogírást nem kerülheted el, ha sikeres akarsz lenni a keresőoptimalizálásban. Így tudsz a honlapod témájához tartozó releváns kulcsszavakat megcélozni és látogatókat hozni a honlapra. Ráadásul szakértői státuszt tudsz magadnak kiépítani – minél több a témádhoz kapcsolódó kérdésben hoz a Google erős pozícióban, annál hitelesebb vagy.

Kulcsszavak a szövegben

A kulcsszó azt a kifejezés, amit egy látogató beír a Google-be. A kulcsszókutatás ezért rendkívül fontos, mert csak így tudhatod meg, hogy milyen tartalomra van szükség egy adott területen.

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a honlapon belül minél több aloldallal kell megcélozni a fő kulcsszót. Ez azonban egyáltalán nem így van. Az ilyen logika mentén felépített honlapok csak szenvedni fognak a keresőben. Nem lesz jó átkattintási arány és soha nem fognak tudni elérni annyi látogatót, amire egy vállalkozásnak szüksége lenne.

Arról nem is beszélve, hogy a webhelyed nem fog értéket képviselni. Ha többször próbálsz ugyanarról írni, vagyis ugyanazon kulcsszó köré épített tartalmat megjelentetni, azt fogod ezzel kommunikálni, hogy a tudásod felszínes. Ha nem adsz értéket, nem fognak tőled vásárolni.

Mi a helyzet a kulcsszavak szövegben való elhelyezésével? Általánosságban az egyik legnagyobb kérdés a kulcsszósűrűség. Hányszor írd bele a kulcsszavakat a szövegbe? Hol kell őket elhelyezni? Mi kell a Googlenek és mi az, ami nem zavarja a felhasználókat?

A kulcsszósűrűség aránya általában 0.5-4% közé esik. Ez viszont nagyban függ a szövegtől. A magyar nyelvben vannak ragozott alakok, ezeket is beleszámítjuk a kulcsszósűrűségbe.

Arra figyelj, hogy az első bekezdésben és a címben ragozatlan alakban legyen benne a kulcsszó. Szerepeljen a kulcsszó valamelyik alcímben is (h2, h3). A lényeg pedig, hogy ahol lehet, legyen ott, egészen addig, amíg a szöveg természetes hangzása megmarad.

A tartalom hossza az aloldalakon

A tartalom hossza nem egyszerű kérdés. Sem a túl rövid, sem a túl hosszú tartalom nem a legjobb választás. A túl rövid szöveges tartalom nem ad elég információt. A túl hosszú tartalom során azt a hibát szokták elkövetni, hogy az író elvész a részletekben. Olyan apró részletekbe is belemegy, amire a felhasználó nem lett volna kíváncsi és olyan érzése lesz, hogy elkanyaradott a téma.

Általános ’megegyezés’ szerint legalább 300 szó szerepeljen egy aloldalon.

Képek optimalizálása

A látogatók szeretik a képeket és a videókat a honlapokon. A képek optimalizálás nagyon fontos, de nem bonyolult folyamat, mégis tapasztalatom szerint sok honlap nem figyel rá.

A honlap betöltési sebessége nagyon fontos, a túl nagy képek pedig sokszor lassú honlapokat eredményeznek. Ha túl lassú a honlapod, azt gyorsan el is fogják hagyni a látogatók. A képek méretére tehát nagyon oda kell figyelni.

Ki kell tölteni az alt mezőt is. Feltöltés előtt pedig keresőbarát file nevet kell adni a fotóknak. Ékezetek nélkül, szóköz helyett kötőjelet használva. Minden speciális karaktert (beleértve az alsóvonásokat) mellőzni kell.

Kategóriák, címkék

A tartalmat érdemes kategóriákba rendezni. A tartalom rendszerezése nagy segítséget nyújt egy honlap látogatójának.

Belső linkek

Nagyon fontos, hogy a weboldalunk feltérképezhető legyen, ennek pedig része a megfelelő belső linkek használata. A belső linkek nem csak a keresőmotorok számára jelentenek segítséget, a látogatókat is maradásra bírod. A belső linkkel is erősíted a céloldaladat, úgyhogy tudatosan kell őket használni.

A belső linkekkel tehát nem csak a felhasználót tudod a honlapodon tartan, de a Google-nek is megmutatod, hogy miről szólnak az aloldalaid és melyek a legfontosabbak.

Keresőoptimalizálás lépésről lépésre: Linképítés

A SEO linképítés lényege, hogy más honlapokon olyan linkeket hoznak létre, ami a te honlapodra mutat. Mára ez lett az egyik legfontosabb tényező, ami a rangsorolásokat illeti. De ez senkit ne tévesszen meg, önmagában ugyanis hosszú távon nem elegendő. Ha csak és kizárólag a linképítésre koncentrálsz, ugyan ideig óráig láthatsz javulást, de ez nem fog hosszú távon az első oldalon tartani Téged. Ne felejtsd el, hogy a minőségi külső linkeket minőségi saját tartalommal kell párosítani.

A linképítésről bővebben ezekben a cikkekben tudsz olvasni:

https://vub.lny.mybluehost.me/hu/linkepites-tippek/
https://vub.lny.mybluehost.me/hu/seo-linkepites/

Keresőoptimalizálás lépésről lépésre: Gyakori SEO hibák

A keresőoptimalizálás összetett feladat. Nem kell hozzá informatikusnak lenni, viszont időbe telik és több területen is dolgozni kell folyamatosan: javítani kell a technikai hibákat, tartalmat kell írni, optimalizálni kell a korábbi tartalmakat, ahol ez kimaradt, rendszeres kulcsszókutatást kell csinálni, linkeket kell építeni. Éppen ezért a következő hibáknak sose ess áldozatául:

-A keresőoptimalizálás nem csak a linképítést jelenti. Ha havi huszasával építik neked a linkeket és nincs elég jó tartalom vagy technikai beállítások a honlapodon, akkor hosszú távon nem fog segíteni ez a módszer önmagában. Ha nincsenek alapok, a linkek sem tudnak mit erősíteni.

-Ne gondold, hogy a keresőoptimalizálással egy hónap alatt megszázszorozod a látogatókat. Ez egy hosszú folyamat, igazi eredmények hat hónap után várhatók.

-Ne gondold, hogy a magyarországi SEO szakemberek drágák! Rengeteg időt tesznek bele a honlapokba és éppen ezért minden hónapban csak korlátozott számban tudnak ügyfelet vállalni. Ha soknak tűnne az összeg, hidd el, hogy nagyon sok a befektetett energia! Ráadásul a magyar árak még mindig bőven alatta vannak a más országban tapasztalt áraknak.

Ha úgy érzed, hogy egyedül nem szeretnél vagy nem tudsz belevágni, keress minket bátran. Havidíjas SEO szolgáltatásunkról ide kattintva tudsz olvasni bővebben.