Mit jelent a sikerdíjas keresőoptimalizálás? Miért van ennyire negatív híre? És miért nem foglalkozunk vele mi sem?

A sikerdíjas keresőoptimalizálás lényege, hogy a vevő csak akkor fizet, ha a találati listán elérték az előre megbeszélt helyezéseket. Minél jobb helyezést ér el a cég, annál nagyobb díjért dolgozik. És az esetek nagy többségében legfeljebb a találati lista második oldalán elért helyezésért kell fizetnie az ügyfélnek.

Mi a baj a sikerdíjas keresőoptimalizálással?

Főleg az, hogy túl sokat szoktak vele trükközni.

1) Talán a legtöbbször előforduló gond a következő: a szolgáltató olyan kulcsszavakat tesz bele a szerződésbe, amivel biztosan a találati lista tetejére tud kerülni. Mi itt a trükk? Ezek olyan kulcsszavak lesznek, aminek szinte semmilyen üzleti értéke nincs a vevő számára. Olyan, akár több szóból álló kulcsszavakat szednek össze, amire gyakorlatilag senki nem keres a Google-ben. Legfeljebb a sikerdíjas keresőoptimalizálást végző személy.

A nagykereséső kulcsszavakra (például gépjármű biztosítás) egyetlen SEO tanácsadó sem fog sikerdíjas konstrukciót vállalni, ugyanis nagy valószínűség szerint nem fog sikerülni a vágyott pozíciót megszerezni, legalábbis teljességgel megjósolhatatlan, hogy mikor. Egyéves szerződésbe belefoglalni egy ilyen kulcsszót értelmetlen lenne, hiszen akkor mindenki úgy dolgozna az ügyfélnek, hogy tudja, itt az eredmények úgysem lesznek meg. Úgyhogy fizetés sem lesz érte.

2) A sikerdíjas keresőoptimalizálás során általában hosszútávú szerződést kötnek a felek. És ezzel mi a baj? Tegyük fel, hogy közepesen erős kulcsszóra felhoznak téged egy jobb helyre, mondjuk az első négybe. Nem titok, hogy ezzel sok munka van az elején. Utána pedig nem foglalkoznak többet az aloldallal. A helyezés egy ideig tartja magát, utána szépen lassan elkezd hátrafelé kúszni. De szerződés szerint még akkor is fizetned kell, ha már a második találati oldalra kerültél. A keresőoptimalizáló már régen nem dolgozik ezzel egy percet sem, a szerződés szerint őt megillető összeg viszont minden hónapban megérkezik.

3) A sikerdíjas SEO során a rövidtávra koncentrálnak a hosszútávú eredmények helyett: arra fókuszálnak, hogy bizonyos kulcsszavakra minél hamarabb behozzanak például a top 5-be. Viszont a jó SEO a fokozatosságról szól és nem a kapkodásról. A rövidtávú gondolkodás eredménye lesz a silány linképítés és kizárólag néhány, nagyon alacsony keresésű kulcsszóval megcélzott aloldal begyűrése az első helyek közé.

Sikerdíjas keresőoptimalizálás - pénzköteg

Mennyibe kerül a sikerdíjas keresőoptimalizálás?

A sikerdíjas keresőoptimalizálásnál általában nagyon kicsi összegért vállalnak klienseket a SEO ügynökségek. Akár már 20 000 forintért havonta. Ez valamilyen lélektani határ is. Annyira kevés összegért dolgozik valaki a vevőnek, hogy a kliens nem is mer ellenkezni később, csak küldi az összeget a szerződés lejártáig. Mivel az összeg alacsony, ez azt jelenti, hogy nem is fognak folyamatosan dolgozni a honlapodon. Azok a kulcsszavak, amik valóban üzleti értékkel bírnak, nem kerülnek majd bele ebbe a ’stratégiába’.

Miért vág bele sok vállalkozó a sikerdíjas keresőoptimalizálásba a számtalan negatív tapasztalat ellenére is?

Nagyok az elvárások a SEO tanácsadókkal szemben. Amikor egy ajánlátkérés érkezik be hozzánk, nem győzzük hangsúlyozni, hogy egy hosszútávú dologról van szó.

Sok cégtulajdonos viszont úgy van vele, hogy ő egyáltalán nem akar részt venni a folyamatban és gyors eredményeket akar. Vegyünk egy példát. Mondjuk teljes honlap elemzést rendelnek. A SEO szakértő feltár minden technikai hibát az oldalon, részletes útmutatást ad a javítással, kulcsszavakkal és tartalommal kapcsolatban. De a kért szolgáltatásban a blogírás nincs benne, nyilván nem is fog hirtelen 25 cikkeket írni a keresőoptimalizáló. Erre viszont a honlaptulajdonos sem hajlandó. Hogy szülessenek így akkor valódi eredmények?

Nem kizárólag az edző felelőssége a győzelem.

A linképítés során használni kell a honlap tulajdonosának a kapcsolatait és vendégblog lehetőséget kérni tőlük. Meg kell ismertetnie a vállalkozását a SEO tanácsadóval. Ha a SEO tanácsadó végzi a szövegírást, megfelelő szakmai információkkal kell ellátni a szövegírót, hogy értékes adatok kerüljenek az olvasókhoz. Itt mindenhol szükség van az ügyfél részvételére is.

A legsikeresebb SEO együttműködések mindig azok, ahol maga az ügyfél is megpróbálja megtanulni a keresőoptimalizálás menetét, a SEO szakember pedig titkolózás helyett nyitott a tanításra. Mi folyamatosan erre törekszünk.

A sikerdíjas keresőoptimalizálás esetében sokszor azonban semmilyen rálátása nincs az ügyfélnek az elvégzett munkára. Nem is akar belemerülni. És nem is motiválja őt erre senki. Így könnyen meg lehet győzni arról, hogy milyen sikeres a projekt, elvégre a kívánt helyezések megvannak. Miközben a SEO ennél egy jóval összetettebb folyamat.

Tudom, egy megrendelőnek elsőre nagyon csábító, hogy csak akkor kell fizetni, ha megvan a papíron leírt cél. De ha nem a megfelelő eszközt használják, akkor legközelebb nem nulláról, hanem -10-ről kell majd indulni.

box ring

A keresőoptimalizáló nem profittermelő

Sajnos ez a másik nagy baj. A SEO tanácsadókkal szemben sokszor az az elvárás, hogy egy vállalkozás teljes marketing gépezetét tegyék rendbe. Nem, ez nem így van. A mi feladatunk az, hogy több látogatót hozzunk a honlapodra. De ha a marketinged nincs rendesen megalapozva, azok a látogatók ki fognak esni a gépezetből.

Mi nem vállalunk sikerdíjas keresőoptimalizálást

A Google kiszámíthatatlan. A SEO területén rengeteg olyan tényező van, ami a tanácsadók munkájára hatással lehet: a Google algoritmus frissítések, a korábbi gyenge minőségű backlinkek kihatása, a versenytársak keresőoptimalizálási lépései.

Egyszerűen értelmetlen lenne papírra vetni olyan célokat, hogy a és b kulcsszóra melyik helyezést fogjuk megszerezni decemberre. Mi abban segítünk, hogy fizetett hirdetések nélküli, releváns forgalom érkezzen a honlapodra, egyre több. Változtatunk. Ha valami nem működik, újratervezünk. Mert a SEO egy komplex stratégia, amit lépésről lépésre kell kialakítani és megvalósítani.

Milyen konstrukcióban kínáljuk mi a keresőoptimalizálást?

Leginkább Havidíjas SEO-ként.

A havidíjas keresőoptimalizálás minden esetben egy átfogó weboldal elemzéssel kezdődik. Itt nézzük meg a honlapod technikai állapotát. A Search Console adatokból kiderül, hogy eddig milyen kulcsszavakra hozta fel a honlapodat a Google, milyen kulcsszavakkal milyen helyezéseket értél el a találati listán. A kulcsszókutatás pedig arra is fényt derít, hogy milyen kifejezéseket használnak a látogatók, amikor a termékeidet keresik.  Ha mindez megvan, akkor jöhet a SEO stratégia kidolgozása és a tartalom fejlesztése.

A sikerdíjas keresőoptimalizálás jól hangzik, mert csak az eredményért fizetsz. De hidd el, a végén biztosan fizetni fogsz. Ezért sikerdíjas megbízásokat soha nem vállalunk. A trükköket és apróbetűs részeket inkább meghagyom más, ezzel foglalkozó tanácsadóknak.