Ugye te is jártál már úgy, hogy egy Google találatra kattintva egy bizonyos 404-es hiba jelent meg és azt láttad kiírva, hogy a keresett oldal nem található? Miért van ez? Mit jelent a 404-es hiba és hogyan történik a 404-es hiba javítása?

Mit jelent a 404-es hiba?

A 404-es hiba tehát azt jelenti, hogy az oldal nem található (angolul page not found). Ha a felhasználó ilyen hibaüzenettel találkozik gondolkodás nélkül becsukja az oldalt és keres egy másik hasznosabb weblapot a Google találati listáján.

Már ebből is látszik, hogy SEO vagyis keresőoptimalizálás szempontból a 404-es hibaüzenetet adó aloldal nem szerencsés.

A 404-es hibaüzenet akkor jelenik meg, ha az adott tartalom már nincs a helyén. Ha a 404-es üzenet jelenik meg, a tartalom valamikor elérhető volt, de valamilyen okból már nem létezik.

Mi lehet a 404-es hibaüzenet oka?

  • az adott URL már nem létezik
  • a tartalom törlése / áthelyezésre került és nem végezték el a megfelelő átirányítást
  • a felhasználó a korábban elmentett URL-t próbálja megnyitni, de a cím már megváltozott
  • a domain maga már nem létezik
  • a látogató egy másik honlapon lévő hivatkozásra kattint, de az a URL már nem létezik.

Miért baj a 404-es hiba?

A 404-es hiba nagy mértékben rontja a felhasználói élményt. Képzeld magad a látogatók helyébe. Próbálnak választ találni egy kérdésre, egy problémára. Kattintanak egy találatra a Google-ben és csak egy ‘az oldal nem található’ üzenetet kapnak. Ez roppant bosszantó.

Ilyenkor a honlapodon már senki nem fog tovább keresgélni, hátha ott van valahol a válasz. Egyszerűen otthagyják. Mennek tovább egy másik webhelyre. Valószínűleg Te is így vagy ezzel, ugye?

Minél több ilyen 404-es hiba bukkan fel a honlapodon, annál inkább csökken a bizalom a webhelyed iránt.

A helyzetet csak tovább rontja, hogy a keresőrobotok is észreveszik majd, nincs releváns tartalom a honlapodon. Hátraesel a találati listán, zuhanni fog a látogatók száma.

Nincs mese, neked vagy a fejlesztődnek rendben kell tartania a honlapodat!

A 404-es hiba javítása tehát borzasztó fontos!

Egyáltalán miért jelennek meg a 404-es hibával rendelkező oldalak a keresőben?

Gondolom ezt a kérdést is feltetted már magadnak. Minek hoz fel egyáltalán ilyen oldalakat a Google, ha látja, hogy nincs rajta értékelhető szöveg?

A válasz egyszerű.

A keresőmotorok legtöbbször a saját adatbázisukból dolgoznak. Amikor valaki rákeres egy dologra, a Google nem futja át hirtelen újra az összes honlapot a világon, hogy megnézze, melyek lesznek a jó válaszok.

Megnézi a saját adatbázisában lévő weblapokat (amiket korábban eltárolt) és választ közülük. Ha közben a Tiéd megváltozott, azt ő még nem feltétlenül tudja.

Ahhoz, hogy minél több látogató maradjon a honlapodon, fontos a 404-es hibák javítása, kezelése. Ez a keresőoptimalizálás egyik fontos eleme.

Hogyan történik a 404-es hiba javítása?

Ha ilyen hiba található a weboldaladon, azonnal kezelned kell.

Ha WordPress honlapod van, egyszerű lesz ennek a problémának az eltűntetése, a 404-es hiba javítása. Csak az úgynevezett ‘Redirection’ pluginre, ingyenes bővítményre lesz szükséged.

Telepítés után az Eszközök menüpontban fogod megtalálni. Itt be kell írnod a forrás URL-t és a cél URL-t. A forrás az a URL, ahol a 404-es hiba megjelenik. A cél URL pedig az, amire át akarod irányítani az alodalt.

Kattints az Új átirányítás parancsra.

Ezzel el is tüntetted a bajt okozó URL-t.

A 404-es hiba javítása a Google Search Console segítségével

Ha mostanában nem ellenőrizted a honlapod állapotát, bőven lehet, hogy akad néhány 404-es hibaüzenetet adó oldalad.

Hogy megtaláld őket, a Google Search Console (régi nevén Google Webmester eszközök) segíteni fog. A Google Search Console egy teljesen ingyenes szoftver, ahol részletes elemzést kapsz a honlapodról. Ráadásul a Google saját adatait látod.

A következő módon találod meg a 404-es hibákat:

Lefedettség – Kizárva – 404 hiba

Most már a 404-es hiba kezelése nem fog gondot okozni.

Ha honlapodnak szüksége van rá, keresőoptimalizálással kapcsolatban itt tudsz érdeklődni.