A Yoast SEO egy olyan plugin vagyis bővítmény, amit kötelezően telepítened kell a WordPress honlapodhoz. Minden kétséget kizáróan ez a jelenleg elérhető legjobb bővítmény a WordPress weboldalad keresőoptimalizálásához. Ebben a cikkben megnézzük, hogyan történik a Yoast SEO beállítás és hogyan lehet a legoptimálisabban használni a bővítményt.
Mit pontosan a Yoast SEO bővítmény?
A Yoast SEO a honlapod keresőoptimalizálásában segít. Amikor megírod egy aloldal vagy blog bejegyzés szövegét, meg kell adnod azt a kulcsszót, amire az adott aloldalt optimalizálod.
A bővítmény pedig jelzi Neked, hogy milyen területeken jó a szöveg, hol kevésbé jó és hol kell még nagyon sokat változtatnod, hogy keresőoptimalizálás szempontjából rendben legyen az oldal.
Ráadásul meg tudod adni az aloldal title tag-jét és meta leírását is, amik a legfontosabb SEO elemek közé tartoznak.
A Yoast SEO beállítás 0. lépése a plugin (bővítmény telepítése)
A Yoast SEO plugin telepítése ugyanúgy történik, mint bármelyik másik WordPress bővítmény esetében.
Lépj be a honlapod Admin felületére, kattints a Bővítmények almenüpontra, majd az ‘Új hozzáadása‘ gombra. A ‘Bővítmények keresése’ rubrikába írd be, hogy Yoast SEO. A találatnál kattints a ‘Telepítés most‘ gombra.
Ha megtörtént a telepítés, egy ‘Aktiválás‘ gomb fog megjelenni. Erre is kattints és ezzel már be is kapcsoltad a Yoast SEO bővítményt.
Ha ezzel megvagy és visszamész a Bővítmények menübe a WordPress admin felületén, a Telepített bővítmények között megtalálod. Ezen kívül a bal oldali oszlopban meg fog jelenni egy új, SEO nevű menüpont. Itt lehet majd a Yoast SEO beállításkat megcsinálni.
A Yoast SEO használatánál az ingyenes vagy a fizetős verzió javasolt?
A legtöbb WordPress bővítménynek van fizetős vagyis prémium változata is. Nincs ez másképp a Yoast plugin esetében is.
Viszont még a nagyobb SEO ügynökségek is leginkább az ingyenes verziót használják. Tehát Neked sem lesz szükséged a prémium verzióra.
Azoknál a bővítményeknél, ahol fizetős és ingyenes verzió is elérhető, az ingyenes verzióban sokszor jóval kevesebbet kapunk, mint a prémium változatban. A Yoast SEO esetében azonban ez nem így van.
A Yoast esetében a legfontosabb funkciókat teljes egészében benne hagyták az ingyenes verzióban.
Milyen pluszt kapunk a Yoast SEO prémium verziójában?
- Synonyms and Related keyphrases: az ingyenes verzióban egy aloldalhoz egy kulcsszót adhatunk meg, amire optimalizáljuk azt (erről bővebben később). A fizetős verzióban több kulcsszót, szinonimákat is megadhatunk.
- 24/7 email support: a nap 24 órájában kérdezhetsz tőlük emailben, ha bármilyen problémád adódna.
- Redirect manager: meg tudod csinálni a SEO szempontból fontos átirányításokat. Erre azoban van egy másik, nagyon jó és ingyenesen használható WordPress bővítmény: a Redirection.
- Social Media Preview: megnézheted, hogyan fog megjelenni az oldalad a Facebookon és a Twitteren.
- Internal linking suggestions: javaslatokat kapsz a belső linkhálózat kialakítására.
Mielőtt úgy döntesz, hogy prémium verzióra váltasz, mindenképpen mérlegeld, hogy mennyire éri meg Neked.
1. Yoast SEO beállítás: Általános beállítások
Most, hogy telepítetted és aktiváltad a bővítményt, jöjjenek a Yoast SEO beállítások. Kezdjük rögtön az általános beállításokkal.
Kattints tehát a SEO menüpontra a baloldali sávban, majd az ‘Általános’ (‘General) almenüpontra.
Features / Funkciók
Ebben a menüpontban minden gomb legyen Bekapcsolt helyzetben (‘on’). Milyen gombokat fogsz itt találni? Listáztuk a legfontosabbakat:
- SEO elemzés (SEO analysis): Javaslatokat fogsz kapni az aloldalak szövegének javaslatára.
- Olvashatósági elemzés (Readability analysis): Javaslatokat fogsz kapni a szöveg struktúrájának a javításához.
- Sarokkő tartalom (Cornerstone content): speciális szempontokat fogsz kapni a legfontosabb tartalmakhoz, például a nagyon fontos kulcsszavakra írt szövegekhez.
- Szöveges link-számláló (Text link counter): Megmutatja, hány link mutat egy adott cikkedre és egy cikkből hány link mutat kifelé. Miért fontos ez? Ha bizonyos kulcsszavakra jobb helyezést szeretnél elérni, többször kell magad linkelni ezekre a kifejezésekre.
- XML oldaltérképek (XML sitemaps): Nagyon fontos SEO szempontból. Szerencsére a Yoast SEO automatikusan létrehozza neked az oldaltérképet, amit fel is tudsz tölteni a Search Console-ba. Csak kattints az XML oldaltérképek melletti kis kérdőjelre, majd a ‘Lásd az XML webhelytérképet’ (See the XML Sitemap) linkre. A webhelytérkép linkjét megnyitja egy új fülön.
- Admin menüsor (Admin bar menu): Ha ezt kikapcsolod, a felső menüsorból eltűnik a Yoast menüpont.
- Biztonság: nincsenek speciális vagy séma beállítások a szerzők számára (Security: no advanced or schema settings for authors): Ha a honlapodon több szerző van, itt engedélyezheted, hogy saját magukra vonatkozóan külön-külön beállításokat csináljanak meg. Alapesetben ez nincs engedélyezve.
Webmestereszközök (Webmaster tools)
A Yoast SEO beállítás következő lépése a Webmestereszközök beállítása. Ezt még az Általános (general) beállítások között kell megcsinálni.
A Google-n kívül vannak még egyéb alternatív keresők is. Itt tudod a honlapodat összekötni a többi böngészővel, egyedi kódok segítségével.
Yoast SEO beállítás: Keresésben való megjelenés (Search Appearance)
A Yoast SEO beállítás következő lépése a ‘Keresésben való megjelenés’. Itt lehet a keresőben való megjelenést befolyásolni.
Általános (General)
Itt tudod kiválasztani a címelválasztó jelet. Ez fog megjelenni, amikor például a title tag-ban elválasztod a bejegyzésed címét és a honlapod nevét.
A Tudás Graph & Schema.org résznél pedig ki kell költened, hogy a Google Knowledge Graph milyen alapadatokat tárojon el rólad. Mindenképpen legyen kitöltve!
Tartalom típusok (Content types)
Itt tudod beállítani, hogy a bejegyzések látszódjanak-e a keresési találatokban. Nehogy kikapcsold! Ha nem látszódsz a keresési találatok között, minden, amit a keresőoptimalizálásért csinálsz, hiábavaló.
Média
Itt lehet letiltani a honlapon lévő képek indexelését. Ezt se állítsd át, minden kép legyen beindexelve a honlapodon.
Taxonómiák (Taxonomies)
Itt pedig azt lehet beállítani, hogy a kategória oldalak látszódjanak-e a találati eredmények között. Itt is hagyd, hogy a Google indexelje a kategória oldalakat.
Archíváltak (Archives)
Ha csak egy szerző van a honlapon, ezt a Yoast SEO beállítást állítsd Letiltva vagyis Disabled helyzetbe, máskülönben duplikált tartalmak lesznek a honlapon. Ez pedig keresőoptimalizálás szempontból egyáltalán nem jó dolog.
Ha több szerző is van a honlapodon, akkor pedig maradjon az Enabled vagyis Engedélyezve beállítás.
Breadcrumbs (Morzsamenü)
A morzsamenü is legyen Enabled vagyis Engedélyezve alapállapotban. A mezőket értelemszerűen ki kell tölteni.
A morzsamenü egyébként a látogatóknak és a keresőmotoroknak is segít a honlapon való eligazodásban.
RSS beállítások
Ennél a résznél hagyd meg az eredeti beállításokat.
Yoast SEO beállítás: Közösségi beállítások (social)
A Google számára fontosak a közösségi médiából érkező jelek. Ezért szépen sorban add meg a létező közösségi média fiókok URL-jeit a Fiókok almenüpontban.
A további három almenüpontban (Facebook, Twitter, Pinterest) azt tudod megadni, hogyan jelenítse meg az oldalad az adott közösségi média felület.
Yoast SEO beállítás a WordPress aloldalakon
Amint megvagyunk az ‘általánosabb’ beállításokkal, jöhet a bővítmény használata az aloldalaknál és blog bejegyzéseknél.
Ha megírtad az oldal szövegét, görgess le a szöveg aljára. Itt találod a Yoast SEO beállításokat. A szerkesztő felületen jelenik meg az a rész, amit ki kell tölteni és ami segít a szövegek optimalizálásában.
- A ‘Focus keyphrase’ lesz a kulcsszó, ami köré a szöveget felépíted. Vagyis ide kell beírni azt a kulcsszót, amire a szöveget keresőoptimalizálod.
- A Preview megmutatja, hogyan fog kinézni title és a meta leírás a Google találati oldalán.
- Ahhoz, hogy szerkeszteni tudd a title-t és a meta leírást, az ‘Edit snippet’ részre kell kattintani.
A következő résznél kitöltöttem a title tag-et és a meta leírást:
- Zöld sáv akkor jelenik meg az egyes részeknél, ha a cím és a leírás hossza optimális.
- Ha a SEO title (Title tag) túl rövid, narancssárga sávval jelöli a rendszer. Ha túl hosszú, akkor pirossal.
- Ha a meta leírás túl rövid vagy túl hosszú, mindkét esetben narancssárga sávot fogsz látni.
A SEO title és meta description kitöltése után a SEO analysis részhez kell kattintani. A SEO analysis alatt közvetlenül egyébként a megadott kulcsszó fog megjelenni.
A SEO analysisnél szintén három szín jelenhet meg:
- zöld: a szöveg jól optimalizált
- narancssárga és piros jelzés esetén mindenképpen meg kell nézni, hogy milyen ajánlásokat ad a Yoast, mert akkor a plugin úgy ítéli meg, hogy hibák vannak a tartalom keresőoptimalizálásában.
A SEO analysis lenyitása után a következő pontokat láthatjuk:
–Problems: A Yoast SEO a problémákat jeleníti meg először, például nem szerepel a kulcsszó elég alkalommal az alcímekben.
–Outbound links: A Yoast ellenőrzi, hogy van-e kifelé mutató link a honlapon. Fontos, hogy kifelé mutató linkeket nem kell a ‘Page’-en elhelyezni, vagyis olyan oldalakon, ami szolgáltatásokat ír le. A főoldalra sem kellenek. A blog bejegyzéseknél viszont jól jöhetnek.
–Internal links: A Yoast felhívja a figyelmüket, ha nincs belső link a szövegben.
–Keyphrase in introduction: A kulcsszónak szerepelnie kell a legelső bekezdésben, ragozatlanul.
–Keyphrase length: A Yoast figyelmeztet, ha túl hosszú kulcsszót adtunk meg. A határ általában 6 szóból álló keresési kifejezés.
–Keyphrase density: Ez lesz a kulcsszósűrűség. A Yoast figyelmeztet, ha túl kevés vagy túl sok alkalommal használják a megadott kulcsszót. A megfelelő kulcsszó sűrűség általában 1-3% között van. Figyelni kell arra, hogy a Yoast ‘nem tud más nyelveken’. Tehát például a ragozott alakokat nem ismeri fel. A ragozott alak szerepelhet a szöveg további részeiben, ugyanúgy kulcsszónak fog számítani. A lényeg, hogy a címben, illetve az első bekezdésben lehetőség szerint ragozatlanul, eredeti formájában használjuk a kulcsszót. Tehát ha csak emiatt kapunk narancssárga jelzést, vagyis mert a Yoast nem ismeri fel a további kulcsszavainkat és azt mondja, hogy az nem szerepel elégszer a szövegben, az nem baj.
–Keyphrase in meta description: a Yoast figyelmeztet, ha a kulcsszó nem szerepel a meta leírásban.
–Meta description length: a Yoast itt is figyelmeztet, ha a meta leírás hossza nem megfelelő.
–Previously used keyphrase: ez azt mutatja meg, hogy a megadott kulcsszót használtuk-e korábban más oldalnál. Ezért fontos mindig kitölteni a Yoast-t (többek között)! Hiszen egy kulcsszót csak egy aloldallal célozhatunk meg.
–Text length: a Yoast megvizsgálja, hogy hány szóból áll a szöveg. 300 szó alatt jelez, hogy túl rövid.
–Keyphrase in title: a Yoast ellenőrzi, hogy a kulcsszó szerepel-e a címben. Azt is mutatja, hogy a kulcsszónak a cím elején kell szerepelni.
–SEO title width: Itt a Yoast ismét figyelmeztet, ha a Title tag (vagy SEO title) túl rövid vagy túl hosszú.
–Keyphrase in slug: a Yoast ellenőrzi, hogy a kulcsszó szerepel-e a URL-ben.
A Yoast ajánlásait tehát nem feltétlenül kell vakon követni. Mivel a ragozott alakokat nem ismeri fel, figyeljünk rá, hogy a zöld lámpa ne menjen a szöveg minőségének rovására.
Haladó beállítások / Advanced:
A haladó/advanced beállításokat az analízis utáni részben találjuk.
’Allow Search engines to show this post in search results?’ Vagyis engedélyezzükk-e, hogy a keresőmotorok ezt az oldalt megjelenítsék a találatok között. Ez gyakorlatilag az indexelés be-és kikapcsolása. Vannak olyan oldalak, amiket nem kell vagy nem érdemes indexelni. Ilyen például a köszönőoldal feliratkoztatás után. Alapesetben viszont nagyon figyeljünk, hogy minden oldalunk és cikkünk indexelve legyen!
’Should search engines follow links on this post’? Ha itt a ‘nem’-et választják, a tartalomban szereplő linkek nem fognak linkerőt átadni. Ezt csak nagyon ritka esetben kell kikapcsolt állapotba tenni.
Canonical URL: a kanonikus URL automatikusan beállításra kerül és ezt nem kell változtatniuk. Csak és kizárólag akkor, ha van több (szinte) azonos tartalommal rendelkező URL/oldal. Ilyenkor megadhatjuk a kanonikus URL-t, az pedig megmondja a Google-nek, hogy melyik oldalt kell előnyben részesíteni.
Olvashatóság/Readability
Amikor szövegírásról van szó, nehéz lehet tárgyilagosan szemlélni a saját munkánkat.
Természetesen a legtöbben képesek vagyunk néhány bekezdést vagy cikket írni egy bizonyos témáról. De elérni azt, hogy a szöveg szórakoztató és könnyen olvasható legyen, nagyobb kihívást jelent. Nem használhatunk túl sok nehéz szót, túl hosszú mondatokat.
Ez csak néhány példa azokra a gyakorlatokra, amelyek akadályozzák a szöveg olvashatóságát, és ezzel elriasztják az olvasókat.
Tehát nézzük meg, mi az az olvashatóság, és mit tehetsz a szöveg olvashatósági pontszámának növelése érdekében.
Mit jelent az olvashatóság?
Az egyik fontos tényező, amely szerepet játszik a szöveg olvashatóságában, a nehézség. Minél nehezebb egy mondat, annál több időre lesz szüksége valakinek, hogy rájöjjön, mit akar mondani az író.
De ez még nem minden. A szöveg olvashatósága a címsorok, bekezdések használatától, a mondatok hosszától, a szöveg stílusától is függ. Mindezek a tényezők hatással vannak a szöveg természetes ‘áramlására’ és arra, hogy valaki milyen könnyedséggel megy át rajta.
Több tényezőt is figyelembe vesz a Yoast, amikor megítéli, hogy a szöveg a legtöbb ember számára olvasható-e.
Ezek közül a következők a legfontosabbak:
Subheading distribution: nagyon fontos, hogy tagolni kell a szöveget H2, H3, stb. címsorokkal. Így sokkal olvashatóbb lesz a tartalom a felhasználók számára.
Paragraph length: A bekezdés hosszúsága. Internetes szöveg esetén nem nagyon szabadna meghaladni a 3-4 mondatos bekezdéseket. Ha ennél hosszabb egy bekezdés, fel kell osztani, mert nem lesz elég olvasható.
Sentence length: A mondatok hosszúsága. Rövid mondatokat kell írni.
Transition words: Ezek a kötőszavak. Ez az ellenőrzés felméri, hogy elegendő kötőszót használsz-e a szövegben. Magyar nyelven például érdemes a következő kötőszavakat elhelyezni a cikkedben: mivel, azonban, ahhoz hogy, más szóval, stb.
A Yoast SEO megfelelő használatával honlapod készen áll, hogy minél jobban teljesítsen a Google rangsorolásában.
Ha bármilyen kérdésed lenne, írj nekünk az info@shapemarketer.com email címre.